Psychologia ogólna, psychologia rozwojowa, psychologia związków, rodziny, psychologia i rzeczywistość, zaburzenia psychiczne

Forum psychologiczne.


#1 2011-08-03 20:34:47

adhd

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-09
Posty: 88
Punktów :   

istnieje związek między środowiskiem a zachowaniem człowieka

Mechanizmy obronne
Izolacja – mechanizm obronny, który służy wyparciu składnika emocjonalnego danej sytuacji, natomiast składnik poznawczy pozostaje bez zmian np. ludzie potrafią szczegółowo opisać to co się działo, ale nie pamiętają żadnych związanych z tą sytuacją (w przypadku ofiar gwałtów, katastrof, więźniów)
Intelektualizacja – to mechanizm ....., polega on na wyparciu emocjonalnego składnika doświadczenia i ujęciu tego doświadczenia w formę abstrakcyjnej analizy intelektualnej np. w sytuacji choroby swojej własnej lub bliskiego obserwuje się intensywną lekturę wszelkich materiałów na temat tej choroby natomiast nie mówi o uczuciach.
Racjonalizacja – jest to usprawiedliwianie motywów własnych działań, odczuć, przypisywanie swojemu zachowaniu motywów akceptowanych społecznie
Sublimacja – polega na zmianie kierunku energii psychicznej z celów nieakceptowanych społecznie na cele akceptowane np. wyładowanie popędu agresji, gniewu, złości, seksualnych w sporcie, sztuce, w działalności charytatywnej, w pracy

Terapia w podejściu psychodynamicznym
W niej zadanie polega na uświadomieniu sobie, zafałszowanych, ukrytych treści własnego życia psychicznego, osobowości. Czynniki, które pomagają w terapii to bezwarunkowa akceptacja, empatia, zrozumienie dla uczuć osoby poddawanej terapii.
Sposoby docierania do ukrytych emocji
To wymaga dużo czasu i chęci samego pacjenta
1. Zastanowienie się czemu służy dane zachowanie – czyli co się zyskuje mając dane objawy zaburzeń psychicznych (np. co zyskuje dziecko, które moczy się w nocy lub dostaje ataku histerii);
co by się stało gdyby danego zachowania nie było
2. metoda wyolbrzymiania objawów zaburzeń, zachęcanie do tych czynności natrętnych wyj. alkoholizm i narkomania

Podejście behawioralne
Tu najważniejsze jest oddziaływanie środowiska.
Założenie – istnieje bezpośredni związek między środowiskiem a zachowaniem człowieka. Zachowania patologiczne, zaburzenia psychiczne są wyuczone na drodze uprzedniego doświadczenia. Zaburzenia psychiczne = to nabyte nawyki zachowania, które nie służą przystosowaniu się organizmu do środowiska. Można stwierdzić jakie czynniki w środowisku prowadzą do zachowań patologicznych i jeśli zmieni się te czynniki środowiskowe to jednostka oduczy się niewłaściwych nawyków i nauczy się nowych zdrowych zachowań.
Wg podejścia behawioralnego schizofrenia powodowana jest niewłaściwym zachowaniem się matki w stosunku do dziecka u którego następnie rozwijają się objawy psycho-patologiczne. Patologiczna relacja pomiędzy matką a dzieckiem ma charakter tzw. podwójnego wiązania. Polega ona na tym, że matka werbalnie deklaruje miłość do dziecka natomiast w realnym działaniu (czynach) wyraża uczucia negatywne. W konsekwencji dziecko nie rozumie na czym polegają uczucia. Nie wie czym jest nienawiść, nie wie czym jest miłość. Nie potrafi przypisać uczuciom właściwej normy.
Terapia w podejściu behawioralnym
Polega na usuwaniu, wygaszaniu patologicznych objawów poprzez manipulację bodźcami w środowisku. Może to polegać np. na stopniowym przyzwyczajaniu pacjenta do obiektu wywołującego negatywne emocje.
Założenia terapii
Właściwe zachowania są nagradzane (pochwała, jedzenie, dotyk); zachowania patologiczne są karane (naganą, wyrażoną karą fizyczną) lub wygaszane, czyli brak nagrody a więc brak wzmocnienia pozytywnego np. poprzez brak zainteresowania niewłaściwym zachowaniem się dziecka. (...)
Behawioryści jako pierwsi zwrócili uwagę na znaczenie rzeczywistego przykładu w kształtowaniu się zachowań. Przykład zachowania się rodziców dużo bardziej wpłynie na dziecko niż uporczywe zakazy i nakazy.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl