adhd - 2010-12-08 17:07:34

Problem przemocy w zwi±zku
Definicja s³ownikowa przemocy okre¶la j± jako si³ê przewa¿aj±c± czyj±¶ si³ê, fizyczn± przewagê wykorzystywan± do czynów bezprawnych na kim¶. Narzucenie w³adzy i panowania a tak¿e czyny dokonywane z u¿yciem fizycznego przymusu, np.: gwa³t.
Definicjê t± mo¿na jeszcze bardziej zawêziæ do przemocy w zwi±zku lub przemocy domowej.
Wed³ug Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdzia³aniu przemocy w rodzinie, przemoc domowa to wszelkie incydenty gró¼b, przemocy lub nêkania (psychologicznego, fizycznego, seksualnego, ekonomicznego lub emocjonalnego) miêdzy osobami doros³ymi, którzy ¿yj± w zwi±zku partnerskim lub s± cz³onkami tej samej rodziny, niezale¿nie od p³ci i orientacji seksualnej.
Przemoc domowa jest jednym z najczê¶ciej zg³aszanych przestêpstw. W wiêkszo¶ci jej ofiarami staj± siê kobiety, jednak coraz czê¶ciej s³yszy siê równie¿ o przemocy wobec mê¿czyzn znajduj±cych siê w zwi±zku partnerskim lub ma³¿eñskim.
Dotyczy ona tak¿e wszystkich warstw spo³ecznych, nie tylko ¶rodowisk patologicznych.
Istnieje wiele czynników, które mog± przyczyniæ siê do zaistnienia przemocy w zwi±zku:
- Jednym z nich jest czynnik historyczny, który wywar³ du¿y wp³yw na wykszta³cenie u kobiet postaw uleg³ych. Przez d³ugi okres funkcjonowali¶my w spo³eczeñstwie patriarchalnym. Mê¿czyzna zajmowa³ w nim wysok± pozycjê. Mia³ presti¿, powszechne zezwolenie na panowanie i agresywne zachowanie wobec kobiety, która mia³a byæ pos³uszna i bierna. Kobiety uczono ju¿ od dziecka, ¿e na wszystko nale¿y odpowiadaæ mi³o¶ci± i uleg³o¶ci±. Maj± byæ empatyczne, wspó³czuj±ce i kochaj±ce. Wpajano im równie¿, ¿e najwa¿niejsze jest dobro rodziny, które za wszelk± cenê trzeba broniæ. Rodzina ma byæ idealna, a przynajmniej wygl±daæ tak z zewn±trz. ¯ona powinna "tuszowaæ" nieprzyjemne sprawy, jak: uzale¿nienia, k³ótnie, awantury koñcz±ce siê pobiciem - tak zwane sprawy tabu, które nie mia³y prawa wyj¶æ na ¶wiat³o dzienne. Zadaniem kobiety by³o chronienie dobrego imienia rodziny, ustêpowanie, przepraszanie i wytwarzanie mi³ej atmosfery.
- Tradycyjny model wychowania mo¿e tak¿e wp³ywaæ na kszta³towanie siê pewnych cech charakteru przejawiaj±cych siê u danej osoby poczuciem winy, brakiem stanowczo¶ci w wyra¿aniu uczuæ i podejmowaniu decyzji, brakiem pewno¶ci siebie, nieumiejêtno¶ci± komunikowania siê i domagania swoich praw.

GotLink.pl