texter - 2010-03-14 23:16:50

W obecnych czasach, szybkie tempo ¿ycia cz³owieka, ogromny nat³ok bod¼ców i informacji z zewn±trz, niestabilno¶æ emocjonalna oraz uzale¿nienia od ró¿nego rodzaju u¿ywek powoduj± wzmo¿one napiêcie psychiczne i miê¶niowe. W takiej sytuacji ka¿dy cz³owiek odczuwa naturaln± potrzebê uwolnienia siê od nadmiernego balastu napiêæ .
Dzieci i m³odzie¿ we wspó³czesnym ¶wiecie s± szczególnie nara¿one na szkodliwe dzia³anie stresu. Stres jest stanem mobilizacji si³ organizmu, który oznacza reakcjê na negatywne bod¼ce fizyczne lub psychiczne. Najczê¶ciej nadmierny stres jest reakcj± na codzienne negatywne do¶wiadczenia w szkole, domu i pracy. Dzieci mog± równie¿ odczuwaæ lêk, który wynika ze strachu przed przemoc±, gwa³tem, rozbojem, narkotykami, czy te¿ negatywnymi skutkami zanieczyszczenia ¶rodowiska. Zbyt du¿y stres mo¿e w ró¿noraki sposób oddzia³ywaæ na cz³owieka. Powoduje on wiele dolegliwo¶ci u dzieci i m³odzie¿y np. nadwra¿liwo¶æ, nerwowo¶æ, gwa³towno¶æ. Nadmierny stres dezorganizuje wewnêtrzn± harmoniê i wspó³pracê miêdzy cia³em a psychik± cz³owieka. Powoduje to czêsto stan choroby i zaburzenia pracy uk³adu immunologicznego. To z kolei zwiêksza podatno¶æ organizmu na wszelkiego rodzaju infekcje i niedyspozycje. Pozbycie siê nadmiaru stresu wp³ywa na poprawê stanu zdrowia dlatego umiejêtno¶æ przechodzenia ze stanu napiêcia psychofizycznego do stanu rozlu¼nienia jest potrzebna ka¿demu cz³owiekowi. Systematyczne wprowadzanie organizmu w stan relaksu przynosi wiele korzy¶ci. Przede wszystkim dzia³a to regeneruj±c± na organizm i psychikê.
Cz³owiek uprawiaj±cy jak±¶ odmianê treningów relaksacyjnych mniej siê mêczy i lepiej operuje w³asnymi zasobami psychicznymi. Pe³en, ca³kowity relaks poprawia funkcjonowanie pamiêci i uwagi, ³agodzi stany napiêcia psychicznego, stabilizuje reakcje emocjonalne oraz zwiêksza poczucie w³asnej niezale¿no¶ci.
Ucz±c siê technik zmniejszania stanów ogólnej mobilizacji organizmu oraz napiêæ, przeciwdzia³a siê prze¿yciom i reakcjom, które s± zwi±zane z napiêciem okre¶lonych grup miê¶ni organizmu.
Niektóre z treningów relaksacyjnych mog± obok dora¼nego regeneruj±cego oddzia³ywania powodowaæ g³êbsze, korzystne zmiany osobowo¶ci. D³ugotrwa³e, systematyczne uprawianie niektórych form æwiczeñ relaksacyjno – koncentruj±cych, takich jak hatha – joga, dao – in, qi – gong, tai – chi lub æwiczeñ tybetañskich pomaga lepiej rozumieæ siebie i ludzi, zwiêkszyæ akceptacjê i zaufanie do siebie oraz poprawiæ funkcjonowanie organizmu np. uk³adu trawiennego, kr±¿enia i oddechowego.
Techniki relaksacyjne przyczyniaj± siê do zmniejszenia nadci¶nienia, oszczêdzaj± serce i poprawiaj± jego pracê. Przyczyniaj± siê tak¿e do lepszej pracy ¿o³±dka, jelit i trzewi. Przeciwdzia³aj± stanom niepokoju, obni¿aj± nadmierne napiêcie miê¶ni trzewnych, wewn±trz klatki piersiowej oraz innych grup miê¶ni, pozwalaj± oszczêdziæ ogromn± ilo¶æ energii.
Systematyczne stosowanie æwiczeñ relaksacyjno – koncentruj±cych przyczynia siê nie tylko do usuwania stanów wzmo¿onego napiêcia psychofizycznego, ale równie¿ zapobiega ich powstawaniu. Daje tak¿e wiêksz± odporno¶æ na ujemny wp³yw niekorzystnych warunków ¶rodowiska i lepsz± adaptacjê do ci±g³ych zmian w otoczeniu. Æwiczenia te, mog± równie¿ zapobiegaæ wadom postawy i przywracaæ równowagê miê¶niow±, zarówno w pracy statystycznej, jak i dynamicznej.
Dobroczynne dzia³anie treningów relaksacyjnych jest obecnie wykorzystane w wielu dziedzinach. Stosuj± je psycholodzy w ramach wspomagania psychoterapii, oraz lekarze lecz±cy ró¿ne choroby somatyczne. Wykorzystuje siê je tak¿e w sporcie wyczynowym i dla przygotowania zawodnika do sportowej walki. Æwiczenia relaksowo – koncentruj±ce znajduj± równie¿ coraz wiêksze zastosowanie w wychowaniu fizycznym.

GotLink.pl